W skrócie: który ETF na cały świat
Jeśli chcesz jeden fundusz i spokój na 20 lat, każdy z pięciu ETF-ów „na cały świat” z tego zestawienia zrobi robotę. VWCE jest największy i najpopularniejszy w Polsce. WEBN od Amundi jest dwa razy tańszy, ale ma dopiero dwa lata. IWDA to inna kategoria: tylko kraje rozwinięte, bez Chin, Indii, Tajwanu i Polski, z USA na poziomie 70%.
Werdykt w trzech zdaniach. Szukasz sprawdzonego standardu: VWCE. Liczysz każdą setną procenta i akceptujesz młody fundusz: WEBN. Chcesz mieć kontrolę nad udziałem rynków wschodzących: IWDA + EIMI w proporcji ok. 88/12.
7 funduszy w jednej tabeli
Wszystkie fundusze są irlandzkie (UCITS), akumulujące i z fizyczną replikacją. Kupują prawdziwe akcje, a dywidendy reinwestują w środku. Dane z justETF: aktywa i parametry ze stanu na 16 października 2026 roku, udział USA na 31 sierpnia 2026 roku.
| ETF | Indeks | TER | Aktywa | Spółek | USA | Start |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VWCE (Vanguard) | FTSE All-World | 0,14% | 55,0 mld € | 3 759 | 59,8% | 2019 |
| FWRA (Invesco) | FTSE All-World | 0,15% | 4,2 mld € | 2 353 | 60,4% | 2023 |
| WEBN (Amundi) | Solactive GBS Global Markets L&M | 0,07% | 3,3 mld € | 3 393 | 60,5% | 2024 |
| SSAC / IUSQ (iShares) | MSCI ACWI | 0,20% | 31,8 mld € | 2 296 | 62,0% | 2011 |
| SPYI (SPDR) | MSCI ACWI IMI | 0,17% | 8,3 mld € | 5 981 | 61,1% | 2011 |
| IWDA / EUNL (iShares) | MSCI World | 0,20% | 132,1 mld € | 1 252 | 70,3% | 2009 |
| EIMI / IS3N (iShares) | MSCI EM IMI | 0,18% | 39,4 mld € | 2 902 | 0% | 2014 |
EIMI nie jest funduszem na cały świat. Jest w tabeli, bo w duecie z IWDA tworzy najpopularniejszą alternatywę dla jednego globalnego ETF-u. Wrócimy do niego niżej.
Jeden fundusz, kilka tickerów. Ten sam ETF ma różne symbole na różnych giełdach. VWCE w Londynie to VWRA (w dolarach). SSAC na Xetrze nazywa się IUSQ. IWDA na Xetrze to EUNL. FWRA na Xetrze to FWIA. Zawsze sprawdzaj numer ISIN, nie sam ticker.
FTSE All-World, MSCI ACWI, MSCI World: czym się różnią
Pod nazwami funduszy kryją się cztery rodziny indeksów. Trzy z nich obejmują cały świat. Jedna obejmuje tylko kraje rozwinięte.
| Indeks | Rynki wschodzące | Małe spółki | ETF-y |
|---|---|---|---|
| FTSE All-World | tak | nie (duże i średnie) | VWCE, FWRA |
| MSCI ACWI | tak | nie (duże i średnie) | SSAC / IUSQ |
| Solactive GBS Global Markets L&M | tak | nie (duże i średnie) | WEBN |
| MSCI ACWI IMI | tak | tak | SPYI |
| MSCI World | nie | nie (duże i średnie) | IWDA / EUNL |
Między FTSE a MSCI jest jeszcze jedna różnica, której nie widać w nazwie. FTSE uznaje Koreę Południową i Polskę za rynki rozwinięte, MSCI za wschodzące. W funduszach na cały świat nie ma to znaczenia, bo oba kraje są w środku tak czy inaczej. Ma znaczenie w MSCI World: w IWDA nie ma ani jednej polskiej spółki.
W praktyce FTSE All-World, MSCI ACWI i indeks Solactive są do siebie bardzo podobne: ok. 60–62% USA, te same giganty na szczycie (NVIDIA, Apple, Microsoft) i zbliżone wyniki. Wybór między nimi to wybór kosztu i emitenta, nie strategii.
Wyniki: różnice są mniejsze, niż myślisz
Stopy zwrotu w euro według justETF. Wynik 2026 to okres od początku roku do połowy października. Kreska oznacza, że fundusz jeszcze nie istniał.
| ETF | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 (YTD) | 5 lat |
|---|---|---|---|---|---|
| VWCE | +17,8% | +24,7% | +8,4% | +18,5% | +73,3% |
| FWRA | — | +25,0% | +8,4% | +18,6% | — |
| WEBN | — | — | +8,5% | +18,6% | — |
| SSAC | +18,1% | +24,8% | +8,2% | +18,5% | +73,8% |
| SPYI | +17,0% | +23,5% | +8,1% | +18,9% | +71,1% |
| IWDA | +19,6% | +26,2% | +7,1% | +18,0% | +77,1% |
| EIMI | +7,7% | +14,0% | +16,3% | +22,5% | +47,7% |
Źródło: justETF, stopy zwrotu w EUR. Wyniki historyczne nie gwarantują przyszłych.
Co z tego wynika:
- Fundusze na cały świat idą łeb w łeb. W 2025 roku VWCE, FWRA, WEBN i SSAC dzieliło 0,3 punktu procentowego. Za 5 lat VWCE i SSAC różnią się o pół punktu na całym okresie.
- IWDA wygrywa, gdy wygrywa USA. W 2023 i 2024 roku był najlepszy, za 5 lat ma +77,1%. W 2025 roku, gdy rynki wschodzące urosły o 16%, był ostatni.
- Małe spółki w SPYI nie pomogły. W 2024 roku SPYI zarobił 23,5% wobec 24,8% SSAC, bo małe firmy zostały w tyle za gigantami technologicznymi. To nie przesądza o przyszłości, ale pokazuje, że więcej spółek nie znaczy wyższy wynik.
TER: ile naprawdę płacisz
TER to roczna opłata za zarządzanie, potrącana codziennie z wartości funduszu. Nie widzisz jej na rachunku, ale widzisz ją w wyniku. Tak wygląda roczny koszt przy portfelu 100 000 zł:
| ETF | TER | Koszt rocznie przy 100 000 zł |
|---|---|---|
| WEBN | 0,07% | 70 zł |
| VWCE | 0,14% | 140 zł |
| FWRA | 0,15% | 150 zł |
| SPYI | 0,17% | 170 zł |
| IWDA + EIMI (88/12) | ok. 0,20% | ok. 198 zł |
| SSAC, IWDA | 0,20% | 200 zł |
Różnica między najtańszym a najdroższym to 130 zł rocznie na każde 100 000 zł. Przez 20 lat, z rosnącym portfelem, robi się z tego kilka tysięcy złotych. To realne pieniądze, ale nie powód, by co roku przeskakiwać do nowego, tańszego funduszu. Na zwykłym rachunku każda zamiana to sprzedaż, a sprzedaż z zyskiem oznacza podatek Belki od razu.
TER to nie wszystko. Na wynik wpływa też to, jak dokładnie fundusz odwzorowuje indeks (tzw. różnica odwzorowania), dochody z pożyczania akcji i spread przy zakupie. Dlatego VWCE z TER 0,14% i FWRA z TER 0,15% mają prawie identyczne wyniki, choć FWRA trzyma o 1 400 spółek mniej.
IWDA + EIMI zamiast jednego funduszu
Popularna alternatywa: dwa ETF-y zamiast jednego. IWDA daje kraje rozwinięte, EIMI rynki wschodzące (Tajwan 27%, Korea 20%, Chiny 17%, Indie 13%). Proporcja ok. 88/12 wynika z wag w indeksie: USA ma 70,3% w MSCI World i 62,0% w MSCI ACWI, więc kraje rozwinięte to ok. 88% całego świata.
Plusy: sam decydujesz, ile chcesz rynków wschodzących. Możesz dać ich więcej (np. 20%), jeśli wierzysz w Azję, albo zero. EIMI obejmuje też małe spółki z rynków wschodzących.
Minusy: łączny koszt wychodzi ok. 0,20%, czyli więcej niż VWCE. Musisz pilnować proporcji i co jakiś czas je przywracać (rebalancing). Dwa zakupy zamiast jednego to dwa razy więcej okazji do błędu.
Kiedy to ma sens: gdy świadomie chcesz innej wagi rynków wschodzących niż indeks. Jeśli docelowo i tak trzymasz 88/12, jeden fundusz na cały świat zrobi to samo taniej i bez Twojego udziału.
Który wybrać: 5 typów inwestora
Zaczynasz i chcesz jeden fundusz na lata: VWCE. 55 mld euro aktywów, prawie 3 800 spółek, emitent, który od dekad robi tanie fundusze indeksowe. Najwięcej polskich poradników i najłatwiej znaleźć odpowiedzi na pytania. Szczegóły w analizie VWCE.
Liczysz koszty: WEBN. TER 0,07%, pełna replikacja, 3,3 mld euro po dwóch latach. Ryzyko: krótka historia. Jeśli młody fundusz nie zbierze aktywów, emitent może go połączyć z innym albo zamknąć. Na zwykłym rachunku zamknięcie oznacza sprzedaż i podatek. Na IKE i IKZE nie ma tego problemu.
Chcesz tańszą wersję tego samego indeksu co VWCE: FWRA. Ten sam FTSE All-World, ale TER 0,15% jest dziś praktycznie równy VWCE (0,14%). Fundusz zyskał popularność, gdy był wyraźnie tańszy od VWCE. Po obniżce TER VWCE do 0,14% w lipcu 2026 roku tej przewagi już nie ma.
Wolisz indeksy MSCI: SSAC albo SPYI. SSAC ma najdłuższą historię (od 2011 roku) wśród funduszy na cały świat, ale TER 0,20% jest wyższy niż u konkurencji. SPYI dokłada małe spółki: prawie 6 000 firm w jednym ETF-ie za 0,17%.
Stawiasz na kraje rozwinięte albo chcesz sterować wagą Azji: IWDA, sam albo z EIMI. Największy fundusz w zestawieniu (132 mld euro aktywów). Sam IWDA to zakład na USA (70%) i rezygnacja z Chin, Indii, Tajwanu i Polski.
Gdzie kupić i na jakie konto
Wszystkie siedem funduszy znajdziesz w XTB. Sprawdziliśmy karty instrumentów 16 października 2026 roku. Najwygodniej kupować je na niemieckiej Xetrze, w euro:
| ETF | Ticker na Xetrze | ISIN |
|---|---|---|
| VWCE | VWCE | IE00BK5BQT80 |
| FWRA | FWIA | IE000716YHJ7 |
| WEBN | WEBN | IE0003XJA0J9 |
| SSAC | IUSQ | IE00B6R52259 |
| SPYI | SPYI | IE00B3YLTY66 |
| IWDA | EUNL | IE00B4L5Y983 |
| EIMI | IS3N | IE00BKM4GZ66 |
Inne domy maklerskie z dostępem do Xetry też mają większość z nich, ale ofertę sprawdź w wyszukiwarce instrumentów przed założeniem konta. Porównanie prowizji znajdziesz w rankingu brokerów.
- IKE: zysk bez 19% podatku Belki przy wypłacie po 60. roku życia. Limit wpłat w 2026 roku to 28 260 zł. Więcej w porównaniu IKE i IKZE i w tekście o limitach na 2027 rok.
- IKZE: wpłaty odliczasz od dochodu w PIT. Limit w 2026 roku to 11 304 zł.
- OKI: startuje w styczniu 2027 roku. Czy zagraniczne ETF-y z tego zestawienia trafią na konto, rozstrzygną listy instrumentów kwalifikowanych. Śledzimy to na stronie OKI.
- Zwykły rachunek: fundusze akumulujące nie generują podatku co roku. Belkę płacisz dopiero przy sprzedaży, w PIT-38.
Ile może urosnąć regularna wpłata w takim funduszu, policzysz w kalkulatorze procentu składanego.